GNU Bourne-Again SHell

 

kaynak: http://tiswww.case.edu/php/chet/bash/bashtop.html


İçindekiler

 • Giriş
 • Mevcut Durum
 • Kaynak Kodu Durumu
 • Dağılımları
 • Diğer Kaynaklar
 • Hata Raporlama
 • Projeyi yürüten
 • Çevirileri

Giriş

Bash olduğunu GNU Bu projenin Bourne Again SHell, tam bir uygulama IEEE POSIX ve Açık Grup kabuk belirtimi etkileşimli komut satırı düzenleme, iş denetimi ile bu tarih gibi özellikleri gibi destekleyen mimariler, csh- diğer özellikleri değiştirme ve brace genişleme ve bir takım. Burada bir bash özellikleri bazı kısa bir listesi.

Bu yeni Bash özellikleri hakkında daha fazla bilgi için tür kabuk, bakın referans kılavuzu. Ayrıca büyük Unıx tarzı adam sayfa. Man sayfasına kabuk özellikleri kesin açıklama.

Bash özgür yazılım şartları altında dağıtılmaktadır GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 3.

Sık-sorulan sorular yanıtlanır SSS, ama o artık sürdürdü.

Mevcut Durum

Bash güncel versiyonu bash-4.4. (GPG imzası).

Tüm resmi yamalar ile güncel sürüm indirilebilir tar dosyası uygulanan edinilebilir GNU gıt depo.

(Genellikle haftalık güncellendi) mevcut kalkınma kaynaklardan bir anlık, ayrıca GNU gıt kullanılabilir bash develşube.

Bakın README dosyası için daha fazla bilgi.

Bu HABER dosyası tersely listeleri yeni özellikler bash-4.4.

Kaynak Kodu Durumu

Bash geçerli sürümü edinilebilir ftp.cwru.edu ve usta GNU ftp sitesi ve birçok aynalar. Bu dağıtım dosyası belgeleri biçimlendirilmiş bir kopyasını içerir.

Bu dosyalar imzalanmış olan benim GPG anahtarı.

FTP için kullanılabilir dosyalar vardır ftp.cwru.edu.

Geçerli sürüm için herhangi bir yama mevcuttur CWRUve ftp.gnu.org.

Tüm resmi yamalar ile güncel sürüm indirilebilir tar dosyası uygulanan edinilebilir GNU gıt depo, ve (genellikle haftalık güncellendi) mevcut kalkınma kaynaklardan bir anlık, ayrıca GNU kullanılabilir bash gıt develşube.

Önceki Bash sürümleri mevcuttur ftp://ftp.gnu.org/gnu/bash.

Dağılımları

Bash standart kabuk GNU/Linux çoğu bash-4.3 kullanan sistemler. Bash-4.3 parçası olarak dahil edilmiştir FreeBSD port toplama, Yazıcı servisi paketler toplama veKullanılan paketler toplama.

Bu OpenPKG proje yapar kaynak Bash rpm-4.3 Unıx ve Linux çeşitli için kullanılabilir sistemleri gibi bir çekirdek bu parçası güncelsürüm.

Geçerli sürümleri Mac OS X /bin/sh olarak bash ile 10.2 (Jaguar kalma/Mac OS X) gemi-3.2. Ayrıca önceden derlenmiş OS X bash paketler 4.3- kaynak paketleri yine birçok web sitesi mevcut, genellikle daha vardır. Bash için Darwin (MacOS X için baz) kullanılabilir MacPorts, Homebrewveya Fink.

2 Solaris.x ve Solaris 7/8/9/10/11 kullanıcıların önceden derlenmiş bir sürümünü alabilirsiniz kimden bash-4.3 Unixpackages (abonelik) site veya OpenCSW. Desteklenen bir parçası olarak Oracle gemiler bash-3.2 Solaris 10 ve bash-4.1 parçası olarak Solaris 11. Solaris/İllumos sürümü dağıtılmış gibi Openİndiana içerir bash-4.3 2016 Eylül gibi.

AİX kullanıcıları bash önceden derlenmiş sürümleri 4.3 ve daha eski sürümler alabilirsiniz gelen AİX çeşitli sürümleri için Groupe Bull, ve çeşitli AİX bültenleri için kaynakları ve ikili bash-4.3 arasında perzl.org. 7.1 IBM AİX 5 M, 6.1 AİX-4.3 mevcut bash-4.2 ve bash yapar ve AİX bu bir parçası olarak AİX araç için [GNU/Linux uygulamaları. RPM biçimini kullanın; oradan AİX için RPM çok alabilirsiniz.

HP-UX kullanıcılar arasında bash-4.3 ikili ve kaynak kodu alabilirsiniz Yazılımı Taşıma ve Arşiv Merkezi için HP-UX. (Bu tarihe kadar geçerli sürümü bash-4.3.46).

Bunu bile kullanılabilir Minix. Kullandığınız Windows çalıştırıyorsanız, tavsiye ederim 209, kim şu anda gemi bash-4.3.42ve bash-4.3.46ya Olan mingw, şu anda vardırMSYS temel sisteminin bir parçası olarak bash-3.1.23.

Microsoft sunmaktadır “Bash Ubuntu üzerinde Windows” bir yüklenebilir 10 Windows için eklenti. Temelde bir ayrı. Windows 10 bir uygulama olarak çalışır ve bu Ubuntu paketlenmiş sürümü sunuyor bu ortam içinde bash-4.3.

Diğer Kaynaklar

Listesi Sık Sorulan Sorular ile cevapları, ama bu belge artık korunur.

Tartışma listesi [email protected] genellikle bilgi içerir yeni özellikler ya da davranış Bash hakkında yeni bağlantı noktaları veya tartışmalar insanlar gibi değişiklikler. E-posta listesi nerede hata olduğunu bash bildirilen düzeltmeleri gönderildi. Bu e-posta listesi de mevcuttur gibi bir Usenet haber grubu, gnu.bash.hata.

Aralık kalma böcek-bash, 1999 arşivinden mevcuttur lists.gnu.org. Google Gruplarının bir arşivi var gnu.bash.hata.

Bash ve kabuk programlama hakkında genel sorular gönderilmelidir [email protected] e-posta listesi. Arşivler de mevcuttur lists.gnu.org.

Mevcut dağıtım bazı dosyaları da yararlı olabilir.

 • README: bir dosya anlatan Bash
 • HABER: bir dosya tersely listeleniyor önemli değişiklikler arasında geçerli ve önceki sürümleri
 • DEĞİŞİKLİKLER: tam bir bash değişiklik geçmişi
 • YÜKLEME: yükleme yönergeleri
 • NOTLAR: platforma özgü yapılandırma ve operasyon notları
 • UYUMLULUĞU: uyumluluk sorunları arasında bash4 ve önceki sürümleri
 • POSIX: ne gibi değişiklikler olduğu zaman bash posıx kipi?

Bash üzerinde yazdığım kağıtları bir çift vardır.

 • Bir kağıt sundu ben de GÜL 94 Bükreş, Romanya (PS).
 • Başka bir makalede, Usenıx’s ;giriş (PS).
 • Bir bölüm içinde Mimarlık Açık Kaynak Uygulamaları.

Hata Raporlama

Bash için hata raporları gönderilmelidir [email protected] kullanarak bashbug programı böyle inşa ve yüklü de bash aynı zamanda.

Tartışma listesi [email protected] genellikle bilgi içerir yeni özellikler ya da davranış Bash hakkında yeni bağlantı noktaları veya tartışmalar insanlar gibi değişiklikler. Bu e-posta listesi de mevcuttur bir usenet haber grubu, gnu.bash.hata. E-posta listesine de abone olabilirsiniz lists.gnu.org.

Ne zaman sen göndermek bir hata raporu lütfen kullanın bashbug program bu bash ile aynı anda inşa edilmiştir. Eğer bash kurmak için başarısız olursa, bina deneyinbashbug doğrudan yapmak bashbug. Eğer sen oluştur olamaz bashbug, e-posta gönder lütfen [email protected] aşağıdaki bilgileri:

 • (Örneğin, 2.05)Bash sürüm numarasını ve yayın durumu-serbest
 • Çalışıyorsa Mayıs makine ve işletim sistemi çalıştırmak bashversion -l dan bash inşa dizini ya da göz at `.yapılan’ bu dizine bu bilgi için dosya)
 • Derleme bayrakları veya config `içindekiler listesi.h’, eğer uygun
 • Hata açıklaması
 • Hata yeniden oluşturmak için bir reçete güvenilir
 • Bu hata için bir düzeltme var.

Bu bashbug programı çok bu otomatik olarak.

Eğer doğrudan Bash bakıcılarımız ile iletişim kurmak istiyorsanız, posta gönder için [email protected]

Projeyi yürüten

I am mevcut Bash yürüten ve ulaşmış olabilir [email protected] Bu sayfa üzerinde eklemeler ve düzeltmeler gönderin [email protected]

Leave a Reply